Nyheter

Hur funkar hemsidan?

Du ska alltid enkelt – och utan att behöva logga in - kunna se alla aktuella nyheter som rör föreningen och dess medlemmar. Dessa ser du här, direkt på förstasidan. Alla nyheter får inte plats här men genom att klicka på rubriken "Läs alla nyheter” under "Nyheter" i menyraden längst upp så kan du läsa samtliga nyheter på samma ställe. Under samma rubrik hittar du även ett arkiv med föreningens nyhetsbrev "Bågen-Nytt". 

Genom att klicka på "Brf Bågen" längst upp till vänster kommer du tillbaka till startsidan.

Under rubriken ”Kontakt” längst upp får du fram e-postadress och telefonnummer till bl a vaktmästare, förvaltare och till styrelsen. Du kan här skriva till styrelsen med frågor eller idéer – vi vill höra vad du tycker!

Under rubriken ”Föreningen” finns årsredovisningar, information till mäklare, historik om föreningen, förteckning över våra butiker och övrig dokumentation.

När du klickar på "Mitt boende" hittar du viktiga dokument och länkar, som t ex information om brandskyddsregler, information om föreningsstämman, blanketter för andrahandsuthyrning och övriga regler och rutiner. Här kommer man framöver även att kunna boka föreningens lokal i 18 E. Denna lokal kommer under våren 2022 vara färdigställd och då kunna bokas av medlemmar i föreningen.

Observera - Du kan alltid trycka på "Brf Bågen" längst upp till vänster för att återvända till startsidan. 

Vi vill även påminna om att det är ditt ansvar som medlem att hålla dig uppdaterad om nyheterna på webbplatsen.

Har du frågor om vår nya webbplats och hur du hittar där – kontakta Agneta Tjernström-Lustig i föreningens It/teknik-kommitté (18A).

Alla har inte en dator men i samband med renoveringarna av trapphusen ska alla portar få en egen infotavla. Här kommer du åt alla funktioner på bagen-umea.se. Du kan läsa nyheter, göra felanmälan eller skicka epost till styrelsen.

Porttavlorna är ännu inte på plats men förväntas vara monterade och i bruk under våren 2022.

Vad vi vill att ni som medlemmar ska göra är:

  • Skapa ett konto! Då blir ni också registrerade till föreningens nyhetsbrev - som skickas ut automatiskt när vi publicerar information på hemsidan.

/Styrelsen